
Kép forrása: www.123gif.de
Kedves barátnőm kéri tőlem ezt a receptet jó ideje, szerintem tavaly karácsony óta, épp itt az ideje, hogy megkapja :)
Hozzávalók:
50 dkg cukor
2 cs. főzés nélküli pudingpor, egy mogyorós és egy csokis
1 cs. mogyorós capuccino-por
A tejet és a tejszínt felforraltam, majd hűtöttem egy picit, hogy langyos maradjon. Egy jó nagy tálba öntöttem. Mehet bele a cukor, a még langyos tejbe, így könnyebben felolvad.
A pudingporokat és a capuccino-port egy másik tálban, kevés tejjel csomómentesre kevertem, majd beleöntöttem a nagy tálba. Végül ment bele a whiskey-t. Édesapa a 8 éves skót whiskey-ét áldozta fel a kedvemért :) KÖSZIAPA
Üvegekbe töltöttem, két műanyagüvegbe, hogy maradjon hely a tetején, mert rendszeresen rázogatni kell. Bár ha jól csináltuk, akkor feloldódott benne minden, de azért a sűrűje mindig leül az aljára. Majd irány a hűtő, hogy kihűljön. Fogyasztás előtt felrázandó.
Tavaly két héttel karácsony előtt csináltuk, és hát ööö... Nem tartott ki karácsonyig :)))
A recept egy ismerősömtől van.
Mikor Cserke kiírta a VKF-et, azonnal tudtam, mit készítek. Ilyen még sosem volt, mindig törnöm kellett rajta a fejem, sőt volt, hogy ki sem tudtam találni semmit.
Ez a recept mondhatni családi örökség, Dédnagymamámtól van, aki sajnos már nincs köztünk. Most már a Nagymamám tudománya, egyik specialitása, amit nemrég nekem is megtanított. Köszönet érte!
Nekünk ez a recept különleges, nagyon szeretjük, a Mama pedig imádja, amikor az egész család kollektív kéri, hogy készítsen egy jóóó nagy adagot :)
Igazából nem is leves, hanem egytálétel, mi simán kenyeret szoktunk hozzá enni.
Most pedig megosztanám Veletek, illetve megörökíteném magamnak, nehogy elvesszen a recept.
Póréhagymaleves:
2 szál póréhagyma
1,5 szál házikolbász
5-6 szem krumpli
15 db tojás
rántás + tejföl
babérlevél
feketebors
só
A póréhagymát először hosszában félbevágtam, majd fél centis darabokra. A hagymát leforráztam, párszor átkevertem, majd leöntöttem róla a forró vizet, és hideg vízben feltettem főni.
Beleszórtam a felkarikázott házikolbászt, a megpucolt-felkockázott krumplit, és hagytam főni. Feketeborsot szórtam bele párat, meg 2-3 babérlevelet. Fűszerekről ennyi, a kolbászból minden kifő, ami kell. Ha mégsem, természetesen ízlés szerint ízesítendő.
Mikor a krumpli és a kolbász is megfőtt, berántottam a levest. Megvártam, míg felforr, aztán belekevertem egy nagy pohár tejfölt. Mikor ezzel is felforrt, ekkor mennek bele a nyers tojások, szépen egyesével kell őket a forrásban lévő levesbe engedni. Ezután kevergetni nem szabad, mert szétesnek a tojások, de úgy 15 perc elég nekik.
Nem túl bonyolult, mégis az egyik kedvencünk.
Nos, mint már sokan olvashattátok Nosaltynál és Starfokkernél, megvolt a nagy esemény, az Első Pécsi Gasztrobloggertalálkozó. Remekül sikerült, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy megbeszéltük, hogy természetesen lesz második alkalom is, amire szeretettel várunk minél több bloggert.
A felhozatalt csak felsorolás szintjén említeném:
NoSalty isteni finom, liszt nélküli diós kuglófja nekem különösen kedves volt, hisz diós sütemények nálunk nem jöhetnek szóba, ugyanis a Család nem pártolja a diót. A forró csoki meg a szívem csücske, szóval az én ízlésem teljesen el lett találva.
Minimálna rumos mazsolás gesztenyekrémlevese szintén remek lett, és kialakított bennem egy olyan késztetést, hogy kipróbáljak én is pár krémlevest. Az epres-mascarponés ecklerfánk volt a csúcs, finom, gyümölcsös, nem édes, egyszóval tökéletes.
A nap hőse Starfokker volt, aki nem édességet hozott, hanem sósságot. Méghozzá háromfélét: olajbogyós-chilis fetakrémet, citromos uborka-avokádó salátát, és garnélás-szezámmagos pirítósokat. Mindegyik remek volt, kedvencet nem tudnék választani, bár a garnélás falatkák… :)
Én pedig az Elzászi almaboros tortával rukkoltam elő, ami igazából almás-boros lett, lévén nem volt almaborom.
A recept:
Tészta:
12,5 dkg margarin
12,5 dkg cukor
1 tojás
25 dkg liszt
1 tk. sütőpor
Töltelék:
6-7 szem alma
1 + 1 csomag vaníliás cukor
2 csomag vaníliás pudingpor
20 dkg cukor
A tésztához a vajat elkeverem a cukorral, majd a tojással. Hozzáadom a liszttel elkevert sütőport, majd puha tésztává gyúrom. Kivajazott-kilisztezett tortaformába nyújtom, majd hűvös helyre teszem.
Az almákat meghámozom, kimagozom, és apró kockákra vágom. 1 csomag vaníliás cukorral összekeverem, majd rászórom a tésztára és visszateszem a hűvös helyre.
A pudingport kevés almalével csomómentesre keverem, majd egy lábosba öntöm a többi gyümölcslével, illetve borral együtt, hozzáadom a cukrot, és felforralom. Mielőtt puding lesz belőle, ráöntöm az almára, és beteszem a sütőbe.
Előmelegített sütőben, 140 fokon, légkeverésen, 1 ½ órán át sütöm.
Teljesen ki kell hűteni, érdemes egy nappal előbb elkészíteni, így dermed meg teljesen és biztosan a zselé a tetején.
Alig múlt el az első GBT, már várom a következőt!
Nos, a tegnapi nagyon jó kis beszámolóm a névnapunkról elveszett az éterben, úgyhogy szomorúan és csalódottan bújtam ágyba este.
De a technika nem fog ki rajtam, újra próbálkozok, újraírom.
Szóval, tegnap ünnepeltük Anya és az én névnapomat, holott már régen elmúlt mindkettő, de csak most sikerült összeszednünk kis Családunkat egy kis ünneplésre.
A süti, mint mindig, most is az én feladatom volt. Végre kipróbálhattam a zebratortát, ami már időtlen idők óta tetszett, de nem volt megfelelő alkalmam hozzá, de most. Hát amekkora sikert arattam vele, hihetetlen.
Köszönöm Maci!
Eredeti recept a Macikonyhában.
A tésztához:
30 dkg liszt
1 tk. sütőpor
5 dkg cukor
12,5 dkg vaj
1 tojás
kis só
A krém:
75 dkg túró
15 dkg cukor
2 tojás
½ citrom leve
1 csomag vaníliás pudingpor
2 ek. cukrozatlan kakaópor
A tésztát összegyúrtam, majd a tortaformába nyújtottam.
A krémhez valókat is összekevertem, majd két tálba öntöttem, és az egyik felébe belekevertem a két kanál kakaóport. Ezután egy merőkanál fehér krémet kanalaztam a tésztára, majd egy merőkanál barnát és így, míg tartottak a krémek.
180 fokos sütőben, egy órán keresztül sütöttem.
Már ekkor is jól látszottak rajta a csíkok (na jó, a porcukor alatt látszottak).
De felszeletelve meg aztán pláne!
Ajándékot is kaptam:
Szóval lassan majd próbálkozok én is innen, addig szabadidőmben tanulmányozom a recepteket.
A kiegészítő-ajándék pedig: egy kis méz. De nem akármilyen: amfórás, Görögországból. :)
Szép kis üvegcsékben van, tehát gyorsan ki kell enni belőle a mézeket, meg a magvakat, aztán kitalálni valamit az üvegbe :)
Nem szeretem a padlizsánt, kizárólag ebben a formában vagyok hajlandó megenni. Bár ez igazából nem is forma, hiszen krémről van szó :)
Nagypapám az ötletgazda, és egyik délelőtt befogadott, és megtanította, hogyan készíti azt az isteni finom padlizsánkrémet, amivel időről időre meglep minket, és amit úgy imádunk mindannyian.
Vittem haza egy kis üveg kóstolót, ami Apának annyira megízlett, hogy másnap rögtön elrohant a piacra a hozzávalókért, és mire hazaértem, otthon várt és felajánlotta segítségét, „csak csináljunk egy adagot” :)
Szóval, lássuk.
Hozzávalók:
3 gerezd fokhagyma, zúzva
2 babérlevél
Bors
Só
4 tk. ecet
2 tk. cukor
A paprikát és a padlizsánt is sütőben megsütöm, a paprikának fél óra kell, a padlizsánnak dupla annyi (a paprikát lefotóztam, de a padlizsánt már elfelejtettem, bocsánat).
Mindkettő sütés közben levet ereszt, így valamivel ki kell bélelni a sütő alját, ha nem akarjuk vakargatni a ráégett trutyit. Plusz a padlizsán fel is robbanhat, így azokat sütés előtt be kell vágni. Én négy, kb fél cm mély csíkot vágtam beléjük, és nem lett semmi gondom.
Ezután meg kell őket hámozni.
A paprikát könnyű, ha jól megsült, simán lejön róla a héja. Ezután a magházát kell eltávolítani, és a magjait is ki kell szedni. Viszont ha csípős paprikát használunk, mint ahogy én is tettem, nehogy valaki a szeméhez nyúljon!
A paprikát apróra kell darabolni, én villával próbáltam apróra nyomkodni, ami nagyjából sikerült is.
A padlizsánhoz csak fakést használjunk, fémet ne, mert megbarnul tőle! Szóval, a padlizsánt is meghámozzuk, szintén könnyen fog menni, ha jól megsült. Fakéssel pedig apró darabokra vágjuk. Minél pépesebb, annál jobb, de csak fakéssel, hangsúlyozom ismét.
Ezután egy serpenyőben 1-
Végül pici üvegcsékbe öntjük, lefóliázzuk, és dunsztba tesszük, hogy jó sokáig eláljon. Bár van egy olyan érzésem, hogy felesleges volt küzdenem ezzel a dunsztolás-dologgal :)
Hozzávalók:
33 dkg liszt
10 dkg cukor
13 dkg margarin
1 cs. sütőpor
1 cs. vaníliáscukor
1 tojás
kis tej
Ezekből a hozzávalókból tésztát gyúrok, majd egy sütőlapra nyújtom.
3 tojás
cukor
fahéj
1 cs. vaniliás cukor
50 dkg túró
170 fokos sütőben, majdnem egy órát sütöttem.
Hát cottage pie-t.
A recept eredetije Starfokkeré, és még anno megkóstoltatta velem, amit ő készített, már akkor ízlett.
Hozzávalók:
50 dkg darált hús
2 nagy sárgarépa
3 nagyobb fej vöröshagyma
zöldborsó
étolaj
babérlevél
kakukkfű
őrölt feketebors
só
pár csepp Worcestershire szósz
Az olajat serpenyőbe öntöttem, majd az apróra vágott hagymát és a felkockázott sárgarépát beleöntöttem és megfonnyasztottam benne. Ezután ment bele a husi, pár csepp Worcestershire szósz, babérlevél, kakukkfű, só és bors. Míg a husi kifehéredett, addig pirítottam. Ezután beleöntöttem az
Közben megfőztem
A ragut tűzálló tálba öntöttem, rákanalaztam a krumplipürét, szépen elsimítottam és 180 fokos sütőbe tettem, míg a krumpli megpirult a tetején.
De a sütés teljesen az én felelősségem, de sajnos arra is csak ritkán jut időm . :(
A család is ki van éhezve, egy egész tepsi süteményt simán eltüntetnek egy nap alatt. Mit egy nap, egy délután alatt.
Így történt az amerikai almás pitével is.
30 + 3 dkg liszt
10 +2 dkg cukor
15 dkg vaj
só
1 kg alma
őrölt fahéj
reszelt szerecsendió
1 tojássárgája
A tészta roppant egyszerű, 30 lisztet 2 dkg cukorral,a vajjal, egy kis sóval összegyúrom. Elfeleztem, majd az egyik felét a kivajazott tortaformába tettem (sajnos nincs piteformám, de beszerzek egyet) és megszurkáltam.
Közben meghámoztam az almákat, és darabokra vágtam őket, ahogy éppen sikerült. A 10 dkg cukrot a 3 dkg liszttel, némi fahéjjal és szerecsendióval összekevertem és az almára szórtam. Alaposan összekevertem, majd a formába öntöttem. Erre ment rá a maradék tészta, persze kinyújtva. Szépen megkentem a tojássárgájával, és ment a 180 fokos sütőbe, 45 percre.
Isteni finom lett.
Vajon másfajta gyümölccsel milyen lehet…
Ihlet: Konyhatündér
Nagyon jó móka, nem is tudom, miért nem társasoztunk eddig :)
Őszibarackos sütemény
10 + 5 dkg cukor
3 + 2 tojás
15 dkg liszt
1 csipet sütőpor
4-5 szem őszibarack
A sütőt 180 fokra előmelegítettem, és a sütőformát is kikészítettem már az elején.
A 3 tojást, a 10 dkg cukrot és a vajat egy tálban jól összekevertem, majd a sütőport és a lisztet belekeverem. Ezt a tésztát a beleöntöm a formába.
A barackokat meghámozom, majd a tésztára teszem. Lehet félbevágva, kockázva (én így tettem), ki hogy szereti.
A 2 tojást, a tejszínt és az 5 dkg cukrot összekeverem és ráöntöm a barackra.
180 fokon 40 percig sütöm.
Eddig sem haltam éhen, ezúton köszönet Anyának, aki mindig gondoskodott róla, hogy egyek valamit, valamint a zacskós sült krumpli feltalálójának :)
Na de lássuk csak, mit is alkottam ma.
Eredeti recept itt
Hozzávalók:
2 nagy padlizsán
1 ek. garam maszala (lásd az indiaimnál)
10 dkg rizs
2 paradicsom
1 fej hagyma
Só
Bors
Olivaolaj
A rizst a maszalával, némi sóval és borssal megfőztem.
A padlizsánokat félbe vágtam, kikanalaztam a belsejüket, majd a kikanalazott részt felkockáztam. A hagymával és a paradicsomokkal ugyanígy tettem.
A rizst, a hagymát és a paradicsomot összekevertem egy tálban, kevés olivaolajat locsoltam rá, ezzel töltöttem meg a félbevágott padlizsánokat, majd 20 percre 200 fokos sütőbe tettem őket.
De: maradt a töltelékből, amit nem akartam kidobni (azért még drága a padlizsán), szóval jött a kérdés, mi legyen belőle. Még jó, hogy a mélyhűtőben volt leveles tésztám :)
Gyorsan kivettem egy zacskót és kiolvasztottam. Ezt nem lehetett gyorsan, jó 45 perc volt, míg az a fránya tészta kiolvadt, pedig a konyhában legalább 40 fokot csináltam eddigre.
Így születtek a padlizsános batyuk.
Hozzávalók:
1 zacskó leveles tészta
a fenti töltelék maradéka :)
A tésztát kinyújtottam, majd 16 darabra vágtam, megtöltöttem őket és kisütöttem. Időt nem tudok mondani (elfelejtettem figyelni), de kábé 15 perc elég nekik a 180 fokos sütőben.